על יהודים, בחירות אמצע וישראל

shutterstock_384592837 (1)

בחירות האמצע האחרונות לקונגרס האמריקאי, מבשרות פעם נוספת על גודלה, עוצמתה וחשיבותה של הקהילה היהודית האמריקאית, והאופן המושלם בו הצליחה להשריש שורשים עמוקים בפוליטיקה האמריקאית.

ערב הבחירות האחרונות, כיהנו סה"כ 23 חברי קונגרס, מהם 21 צירי קונגרס דמוקרטים ועוד 2 צירי קונגרס רפובליקנים. בסנאט כיהנו 6 סנטורים דמוקרטים.

אחרי בחירות האמצע גדלה כמות החברי הקונגרס היהודיים ל – 28 חברים (מהם שנים רפובליקנים)  אליהם הצטרפה סנטורית דמוקרטית יהודית נוספת לסנאט, ובסך הכל  8 סנטורים יהודים.

מעבר לכך, הבחירות הללו ניפקו לנו גם את המושל היהודי (והגיי) הראשון בתולדות קולרדו, הדמוקרטי ג'ארד פוליס ומושל אילינוי החדש, הדמוקרט ג'י-די פריצקר.

ראשית, בואו ונעשה הכרות עם כמה מהחברים והחברות, ובדגש על אלו שיש סיפור מעניין לספר עליהם…

איילין לוריא ׁ (Elaine Luria )

אולי הסיפור הכי מרתק של הבחירות האחרונות.

איילין הייתה מפקדת ספינת קרב אמריקאית ושירתה במשך 6 משימות שונות בים, תוך שהיא מפקדת על כוחות במשימות קרביות. אחרי שסיימה את שירותה הצבאי הקימה עסק, ולאחרונה החליטה לרוץ באזור השני של ורג'יניה, שהוא האזור בו מרוכזת תעשיית אוניות והצוללות של הצבא האמריקאי בערים נורפולק ופורסמות', המאופיין כאזור רפובליקני. גם המתמודד מולה היה בחור קשוח, יוצא יחידת אריות הים של הצבא האמריקאי, סקוט טיילור, אותו היא ניצחה בפער של 2% בלבד, בתום קרב צמוד. איילין הקפידה לערוך על הספינות עליהם פיקדה, ארוחות ליל סדר ללוחמים. איילין ציונית ואוהבת ישראל, תהיה קול חשוב עבורנו בקונגרס האמריקאי.

מקס רוז ׁ (MAX ROSEׂ)

עוד לוחם יהודי, הפעם מהמחוז ה – 11 של ניו יורק (המייצג את סטייטן איילנד ודרום ברוקליין) הוא הדמוקרטי מקס רוז.

מקס נפצע במהלך שירותו הקרבי בקנדהאר, אפגניסטן וחולץ ע"י חבריו תחת אש. מקס הוא עוד אוהב ישראל שיהווה קול חשוב עבורנו בגבעת הקפיטול.

ג'קי רוזן (JACKY ROSEN)

הסנטורית הדמוקרטית שנבחרה לייצג את נבאדה, שימשה בשנים 2013–2016 כנשיאת הקהילה של בית הכנסת "נר תמיד" בהנדרסון, בית הכנסת הרפורמי הגדול ביותר באזור עמק לאס וגאס. היא עבדה כמתכנתת ומפתחת תוכנה במספר חברות בנבדה בהן סיטיבנק, סאות'ווסט גז וסומה והקימה חברת ייעוץ עצמאית.

ג'קי אוהבת ישראל גדולה, ותמשמש משקולת נגד כוחות פרוגרסיבים במפלגה הדמוקרטית, חלקם אף יהודים לצערנו, שחלק מתפיסת עולם הפרוגרסיבית כוללת שימוש בכלים דוגמת ה – BDS כנגד מדינת ישראל.

לי זלדין ׁ  (Lee Zeldin) 

הקרב ה-All Jewish היחיד לבית הנבחרים האמריקאי היה למחוז הראשון של ניו-יורק, היא אזור לונג איילנד. שם נבחר מחדש הקונגרסמן המכהן משנת 2015, לי זדלין.

זדלין עו"ד בהשכלתו ובעל עבר צבאי, הקדיש את הכהונה שלו לשיפור היחסים עם ישראל, והוא עומד במשותף בראשות ועדת יחסי ישראל-ארה"ב של בית-הנבחרים.

הוא יזם חקיקה כנגד מכירת מטוסי בואינג לאיראנים המשמשים להעברת נשק וחיילים (בנתיים הסנקציות ייתרו את החוק) וחתום על הצעת החוק להרחבת המימון למו"פ ישראלי-אמריקאי דוגמת פיתוחי גילוי מנהרות. הוא ניצח בקרב מועמד יהודי אחר, פרי גרשון. מי שתמך בו בצורה אקטיבית היה ארגון RJC, שהוא יהיה הנושא הבא שלנו.

 republican Jewish Coalition) RJC)

השדולה הרפובליקנית אומנם מחזיקה היסטוריה משנות ה-80, אך רק לאחרונה קיבלה "בוסט" אדיר בדמות הזרקת מליונים משלדון אדלסון והפכה פעילה ברשתות החברתיות. הארגון פועל בכדי לחזק מועמדים שמרנים (מפלגה רפובליקנית)  ובשתדלנות בקונגרס. השדולה פעלה הפעם בזירות רבות באמצעות גיוס כספי תמיכה במנגנון שנקרא PAC – POLITICAL ACTION COMMITTEE הניצחון המשמעותי ביותר של הארגון היה בקידום מועמד לא יהודי, אך אוהב ישראל גדול.

המדובר על הקרב על המושב ה-1 של מדינת פנסילבניה, שהוא הפרברים (סבארבנס) מסביב לפילדלפיה, המאוכלס בלא מעט יהודים. המחוז הזה, עפ"י פסק דין של ביהמ"ש העליון של פינסלבניה, (מחודש פברואר השנה), שורטט לגמרי מחדש, כאשר האזור הזה, הלך לקלינטון בבחירות האחרונות (עפ"י בדיקת הקולות מהמחוזות שהוכללו) וככזה נחשב על פניו ככחול. הקונגרסמן  הרפובליקני ברייאן פיטספטריק ( Brian Fitzpatrick), היה עוזר מיוחד לתובע ה-FBI, ונבחר לראשונה לקונגרס ב-2016. הוא מדורג במקום השלישי בשיתופי פעולה עם הדמוקרטים, ומרבה לעסוק בענייני שיטור, סייבר, חוק וצבא. הוא גם לא חושש להתעמת שצריך עם הנשיא טראמפ, למשל בעניין צו איסור כניסת מוסלמים, כיאה למי שמייצג אזור מאוד ליברלי בבסיסו. בדבר אחד בולט במיוחד פיטפטריק וזה אהבתו לישראל ללא תנאי. עשרות הצעות החלטה על שמו בענייני ישראל. לאחרונה ביקר בי-ם, נפגש עם נתניהו ותיאר את ביקורו בכותל כחוויה מכוננת של חייו (בתמונה על הכותל).

ברייאן פיטספטריק

מולו התמודד המועמד עו"ד הדמוקרטי סקוט וואלס. המדובר באיש עמיד, אשר מרבה בתרומה לגופים פוליטים. השערוריה הגדולה הייתה תרומת ה- 50,000$ לתנועה היהודית התומכת ב- BDS, ארגון קול יהודי לשלום או בפשטות jvp. כמו-כן, תרם 25,000$ לג'ורג' גאלווי, פוליטיקאי בריטי אנטישמי. הארגון החדש יחסית, נתמך כאמור ע"י שלדון אדלסון ותורמים נוספים, שם על הקמפיין הזה צלב (או מגן דוד אם תרצו) והפך אותו לקמפיין הדגל שלו, לבחירתו של פיטספטריק, תוך שהוא מגייס מליוני דולרים.

קמפיין נוסף בו הוא היה מעורב הוא הקמפיין במחוז החמישי של ורג'יניה. שם התמודדה המועמדת האנטישמית ושונאת ישראל, המחזאית והסופרת לסלי קוקברן, שלפני 27 שנים, כתבה  ספר ששמו: “Dangerous Liaison: The Inside Story of the U.S.-Israeli Covert Relationship”.

הארגון גייס מליוני דולרים לסייע בקמפיין שהוביל לבחירתו של המתמודד הרפובליקני דנבר ריגלמן שנתמך בצורה נדיבה ע"י ארגון RJC.

נהנתם? מוזמנים לעשות לדף לייק ולעקוב אחרי דף קצרצרים בפייסבוק, בטלגרם ובטויטר

 

שתפו את המאמר

פייסבוק
גוגל +
טוויטר
לינקדין
וואטסאפ
אימייל

מאמרים נוספים

המפתח להבנת טראמפ

הספר "המפתח להבנת טראמפ" מנסה להיכנס מעבר למעטה העשן, ההתנהלות שנראית למתבונן ככאוס מתמשך וכזה שפועל ללא שום תבנית או סדר בדרך בה מתנהל דונאלד

קרא עוד »

על אנטישמיות, גאווה יהודית-אמריקאית ומבט לעתיד

תקרית הירי האנטישמית של נאצי על חברי הקהילה היהודית לא הייתה הראשונה וכנראה גם לא האחרונה לצערנו. הקהל היהודי בארה"ב אומנם זכה תמיד לחופש פולחן

קרא עוד »

על המשבר האסטרטגי של מדינת ישראל והמפלגה הדמוקרטית

במרוצת עבודת התזה שלי,  אותה אני מכין בימים אלה במסגרת "תוכנית רודרמן" באוניברסיטת חיפה, (בעניין ראשית הקמתה של איפא"ק), מצאתי את המשפט הבא, שהפך ל – DNA

קרא עוד »